KRS: 0000523640
NIP : 7743221251
Regon: 147463507

Adres biura:
05-092 Łomianki ul. Staszica 16/5
05-092 Łomianki, skrytka pocztowa 63

Patronaty

Patronat
Patronat
Fioletowy banner 190x158
Aktualności | O projekcie | Jadwiga i jej rodzina | GaleriaO projekcie "Przywrócić Jadwigę"

Celem, który przyświeca Fundacji Zielony Promień jest zaktywizowanie młodzieży poprzez zachęcenie jej do poznania historii lokalnej, szczególnie w kontekście życia i działalności ziemian mazowieckich. Jadwiga, która była jedną z ostatnich właścicielek klucza dóbr Nakwasin i Kępa Polska, zmarła w 1937 r. Wraz z rodziną, do której weszła poprzez ślub z Bolesławem Nakwaskim zapisała się w pamięci miejscowej ludności, jako opiekunka tutejszego kościoła oraz zamieszkującej te ziemie społeczności. Od ślubu w 1866 r. i opuszczenia majątku rodziców w ziemi warszawskiej związana była z Nakwasinem i Kępą Polską, szczególnie ukochała kępski kościół i nadwiślańskie łąki.

Projekt przywrócenia pamięci o Nakwaskiej i jej rodzinie będzie składał się z kilku, równolegle realizowanych działań.


Projekt realizowany jest przez Fundację Zielony Promień przy współpracy Gimnazjum w Małej Wsi. Wsparcia finansowego udziela Fundacja Banku Zachodniego WBK w ramach konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Zadanie jest realizowane pod honorowym patronatem Starosty Płockiego Pana Mariusza Bieńka.

Na początku grupa uczniów gimnazjum z Małej Wsi zapozna się z postacią Nakwaskiej oraz jej kręgiem rodzinnym a następnie przygotuje mobilną wystawę na ten temat. Będzie ona prezentowana w kolejnych miesiącach w szkołach oraz instytucjach kultury powiatu Płockiego.Podsumowaniem, będzie konferencja w gimnazjum w Małej Wsi, poświęcona Nakwaskim oraz ziemianom mazowieckim. Materiały z niej zostaną wydrukowane.Równolegle planuje się przygotowanie oraz zawieszenie tablicy epitafijnej poświęconej Jadwidze Nakwaskiej w kościele pod wezwaniem św. Klemensa w Kępie Polskiej, w którym została pochowana. W zamyśle organizatorów, uroczystość ta zwieńczy realizowane działania.
Projekt sfinansowany przez Bank Zachodni WBK w ramach konkursu "Tu mieszkam tu zmieniam"
Zadanie realizowane pod honorowym patronatem Starosty Płockiego Pana Mariusza Bieńka